Komentarze: 0
W Polsce mamy dostępnych około 200 rodzajów kebabów z czego przedstawię kilka z nich:
- Adana - jest to turecki kebab, powstały w mieście Adana, stąd też jego nazwa. Mielone mięso jest bardzo mocno doprawiane, a następnie formowane w wałeczki, nadziewane na szpikulce i pieczone. Kebab Adana zazwyczaj podawany jest z papryką, cebulą, pietruszką i tradycyjnym tureckim plackiem w kształcie łódeczki, zwanym pide.
- Beyti - składa się z grillowanej mielonej jagnięciny lub wołowiny oraz warzyw, podawanej w cienkim placku lawasz, polanej sosami: pomidorowym i jogurtowym.
- Burrah - pochodzi z Azji Południowej. Najczęściej przygotowuje się go z mięsa koziego. Jest ono marynowane i pieczone na grillu.
- Chapli - to potrawa pakistańska. Zmielone mięso formowane jest w krążki i pieczone na grillu. Serwuje się je z sałatką, sosem jogurtowym i chlebem naan.
- Chelow - to narodowe danie irańskie. Składa się z grillowanego mięsa (jagnięciny, wołowiny lub cielęciny) serwowanego z ryżem basmati i grillowanymi pomidorami. Tradycyjnie podawanym do Chelow napojem jest kwaśny jogurt z dodatkiem mięty i soli.
- Çoban - składa się mięsa pieczonego na pionowym rożnie, nad otwartym ogniem.
- Döner - to właśnie ten rodzaj kebaba wszyscy dobrze znamy, jest zwykle przygotowywany z jagnięciny lub kurczaka. Mięso jest powoli pieczone na pionowym rożnie obrotowym, następnie odkrajane i podawane w chlebie pita wraz z sałatką.
- Galouti - jest to jeden z najdelikatniejszych kebabów, pochodzi z Azji Południowej. Składa się z grillowanego, mielonego mięsa z kóz lub wołowiny.
- Iskender - przypomina Doner kebab. Przygotowywany jest z cienkich plastrów grillowanej jagnięciny lub wołowiny, która jest polana sosem pomidorowym, roztopionym masłem oraz jogurtem. Całość podawana jest w chlebie pita.
- Kabarma - jest to rodzaj drobiowego kebaba. Tuszka kurczaka jest dzielona na kilka mniejszych części, rozbijana tłuczkiem, a następnie pieczona.
- Kakori - pochodzi z indyjskiego miasta Kakori, od którego wziął swą nazwę. Kebab jest wykonany z drobno zmielonego mięsa koziego, doprawionego przyprawami, a następnie pieczonego na grillu, na patyku. Podawany jest z Roomali Roti, czyli rodzajem bardzo cienkiego chleba oraz cebulą i sosem miętowym. Uważa się, że danie to powstało z myślą o starych, bezzębnych pielgrzymach.
- Kalmi - to indyjski kebab. Składa się z marynowanego i upieczonego mięsa z podudzia kurczaka. Potrawa ta zwykle podawana jest z cebulą i indyjskim chlebem oraz polana mocno doprawionym różnymi przyprawami sosem jogurtowym.
- Kathi - do jego przygotowania używa się wołowiny, jagnięciny lub kurczaka, które są pieczone w specjalnym glinianym piecu w kształcie dzbana - Tandoor. Mięso piecze się jak szaszłyki i podaje z ryżem, indyjskim pieczywem, cebula i sosem miętowym.
- Kefenli - ten rodzaj kebaba przypomina nieco znane nam wszystkim kotlety, ponieważ mięso przed upieczeniem jest panierowane.
- Kofte - jest bardzo popularny w Turcji i dzieli się jeszcze na kilka rodzajów. Kofte kebab przygotowywany jest z mielonej jagnięciny doprawionej ziołami i zlepionej w kulkę. Mięso nadziewa się na szpikulec i piecze się na grillu, najczęściej podaje się je z ryżem oraz surówką.
- Koyun - nie każdemu to danie skojarzy się z kebabem, gdyż jest to jagnię pieczone w całości.
- Manisa - potrawa ta pochodzi z Turcji. Mielone mięso formowane jest w dość cienkie wałeczki i pieczone. Serwuje się je zawinięte w cienkie placki, polane sosem jogurtowym oraz pomidorowym.
- Patlican - mięso grillowane jest razem z bakłażanem.
- Shish - jest to rodzaj szaszłyków. Mięso pokrojone jest w kostkę i nadziane na szpikulec, a następnie grillowane. Oprócz różnych mięs, shish kebab może się również składać z owoców i warzyw.
- Süt - mięso przeznaczone na ten rodzaj kebaba na początku musi zostać krótko podgotowane w mleku, a dopiero później piecze się je na rożnie.
- Tandir - tak, jak kebab koyun, jest to jagnię pieczone w całości. Do tego celu używa się specjalnego, glinianego pieca.
- Testi - pochodzi znad Morza Czarnego. Składa się z mieszaniny różnych mięs gotowanych wraz z warzywami w specjalnym glinianym garnku (nazywanym testi) umieszczonym bezpośrednio nad ogniem.
- Urfa - pochodzi z Turcji, z miasta Urfa. Przygotowywany jest mielonego mięsa doprawionego czarnym chilli i formowanego w wałeczki, a następnie pieczonego. Przypomina kebab adana, jednak jest od nich znacznie łagodniejszy.